LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fuga: Skënder Gjinushi, komunist

31 Korrik 2023, 20:12, Aktualitet CNA

Fuga: Skënder Gjinushi, komunist

Akademiku  Artan Fuga ka folur në lidhje me ligjin e mirtuar nga mazhoranca në Kuvend që i zgjat mandatin Skënder Ginushit në krye të Akademisë së Shkencave.

I pyetur se përse mazhoranca miratoi këtë ligj, Fuga deklaroi se ka të bëjë me raportin mes Kryeministrit Edi Rama dhe Gjinushit, se ky i fundit gëzon mbështetjen e kryeministrit.

Ndër të tjera akademiku e cilësoi Gjinushin një komunist.

“Nuk kam asnjë gjë për të thënë, duhej ta hetoja këtë gjë. Por një gjë mund ta them… për arsye të një lidhjeje reciproke të drejtpërdrejtë mes kryeministrit dhe kryetarit të Akademisë. Unë e provoj që sa herë ka ardhur kryeministri në Asamblenë e Akademisë, ka folur duke thënë që kjo Akademi ka arritje në sajë të kryetarit aktual, i cili është një person që i rri shumë mirë, që është ai që e nxori nga kriza, që është një komunist, që ka qenë, që e bëri këtë gjë… nisur nga deklarata e kryeministrit është se besoj se vetë ai mund ta bëjë këtë gjë, ky është veçse kulti i individit dhe mbi këtë bazë gjykoj”, tha Fuga./CNA.al

Lajmet e fundit nga