LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video+Foto-Protesta kuq e zi në Londër/ “Braverman ti mund të jesh kriminele, ne jo”

12 Nëntor 2022, 13:16, Aktualitet CNA

Video+Foto-Protesta kuq e zi në Londër/ “Braverman ti mund

Më shumë se 3 mijë shqiptarë janë bërë bashkë dhe kanë protestuar në Londër kundër diskriminimit nga mediat dhe segmente politike angleze.

Shqiptarët kanë protestuar në orën përballë Uestminsterit në Londër, ndërsa kanë mbajtur në duar flamuj kuq e zi.

Të veshur kuqezi, me flamuj dhe pankarta në duar dhe thirrjet 'O sa mirë me qenë shqiptar', qindra emigrantë u mblodhën këtë të shtunë në Londër për t’i treguar qeverisë britanike se nuk janë kriminelë.

Shumica e emigranteve shqiptare, sipas autoriteteve britanike, janë meshkuj dhe në gjendje të mirë fizike. Por ata nuk janë të mirëpritur në Britaninë e Madhe dhe kërkesat e tyre për azil cilësohen si të pajustifikueshme. Shumica e shqiptarëve që largohen drejt Britanisë nisen nga Tirana ose Prishtina për të shkuar në Francë nga ku nisen me gomone nga Kanali i La Manshit dhe më pas zbarkojnë në Durkin.

Trafiku sipas mediave britanike zhvillohet nga kontrabandistët kurdë dhe kalimi kushton deri në 12 mijë paund.

Lajmet e fundit nga