LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqiptarët s'janë kriminelë”/ Emigrantët, protestë në Londër: Të japë dorëheqjen Suella Braverman

12 Nëntor 2022, 11:59, Aktualitet CNA

“Shqiptarët s'janë kriminelë”/ Emigrantët,

Dhjetëra emigrantë shqiptarë janë bërë bashkë në Britani për t’i dhënë një mesazh sekretares së brendshme britanike, Suella Braverman.

Ndërsa protestojnë në urën “Wenstminster”, kanë afishuar edhe pankartën që shkruan: “Shqiptarët s’janë kriminelë.”

Me flamuj shqiptarë në krahë, muzikë popullore dhe pankarta në duar, ata dërgojnë mesazhin se “janë shqiptarë, punojnë e paguajnë taksa”.

Më herët Braverman është shprehur se ardhja e emigrantëve shqiptarë në brigjet britanike është “pushtim.”

Kjo deklaratë solli menjëherë reagime të forta.

“Akuzat kanë pasur ndikim te fëmijët. Ka raportime për acarime dhe konflikte nëpër vende të punës. Kur je i sulmuar në çdo anë, një pyetje e lehtë mund të duket provokim. Kërkesat janë të shumta, shumë ka që të kërkohet dorëheqja e ministres, të kërkohet falje nga kryeministrja. Shumica e shqiptarëve punojnë në ndërtim”, ka thënë njëri nga emigrantët./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga