LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deklaratat e ministrave britanikë për emigrantët shqiptarë/ Dua Lipa: Fjalët të dhembin, dritëshkurtër

4 Qershor 2023, 17:31, Aktualitet CNA

Deklaratat e ministrave britanikë për emigrantët shqiptarë/

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka reaguar ndaj deklaratave të ministrave britanikë për emigrantët shqiptarë.

Gjatë një interviste për The Sun këngëtarja është shprehur se kur dëgjon qeverinë të flasë në këtë mënyrë të dhemb.

Lipa nënvizoi faktin se meigrantët shqiptarë në Angli kanë vënë pasurinë e tyre duke punuar jashtëzakonisht shumë .

Sipas saj duhet të ketë më shumë ndjeshmëri pasi njerëzit largohen nga vendi i tyre nga nevoja

“Sigurisht që dhemb. Të gjitha ato fjalë të hedhura rreth emigrantëve? Gjithmonë kam ndjerë se Londra ishte një bashkim kulturash. Është pjesë përbërëse e qytetit.  Kështu që kur dëgjon qeverinë që flet për shqiptarët, për shembull, të dhemb.

Është dritëshkurtër, mënyra se si mendojnë shumë njerëz. Pavarësisht se si ne përpiqemi të ndryshojmë retorikën, gjithmonë do të ketë nga ata që mendojnë, ‘Emigrantët po vijnë në vend dhe po zënë punë’.

Megjithatë, emigrantët kanë ardhur këtu e kanë fituar paranë e tyre duke punuar jashtëzakonisht shumë. Duhet të ketë më shumë ndjeshmëri, sepse njerëzit largohen nga vendi i tyre nga nevoja, nga frika për familjen e tyre”, tha ajo në një intervistë për “ Sunday Times”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga