LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimet për koncensionin e sterilizimit/ Klodiana Lala: Hetimi nuk është i plotë pa vënien para përgjegjësisë të Beqajt

17 Gusht 2023, 15:17, Aktualitet CNA

Arrestimet për koncensionin e sterilizimit/ Klodiana Lala: Hetimi nuk

Ditën e sotme Prokuroria e Posaçme ka vënë në pranga ish-zëvendësministrin e Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj, dhe biznesmenin Ilir Rrapaj.

Gazetarja Klodiana Lala ka zbuluar disa detaje në lidhje me dy të arrestuarit për koncensionin e sterilizimit.

Ajo zbulon se Rrapaj dhe Rrjepaj kishin një miqësi të ngushtë me njëri-tjetrin.

Sipas saj ata kanë mashtruar institucionet duke mos deklaruar njohjet.

Ndër të tjera ajo thekson se do të investohej për 18 qendra të tjera sterilizimi në rrethe.

Më tej gazetarja nënvizon se ky hetim nuk është i plotë pasi Gjykata ka orientuar Prokurorinë në lidhje me hetimin duke thënë se në akte mund të ketë elementë të veprës penale për zyrtarë të lartë duke përmenduar edhe emrin e ish-ministrit Ilir Beqaj.

Gazetarja Klodiana Lala thotë se hetimi nuk mund të jetë i plotë pa vënien para përgjegjësisë të ish-ministrit Beqaj. 

Ilir Rrapaj kishte miqësi të ngushtë me Klodjan Rrjepajn. Janë mashtruar institucionet duke mos deklaruar njohjet. Do të investohej edhe 18 qendra sterilizmi në rrethe. Ky nuk është hetim i plotë.

Gjykata ka miratuar kërkesat e prokurorit për 8 masat e sigurisë. Gjykata e orienton prokurorinë në lidhje me hetimin dhe i thotë se në disa akte mund të ketë elementë të veprës penale për zyrtarë të lartë si Beqaj.

Hetimi nuk është i plotë pa vënien para përgjegjësisë të Beqajt”, ka thënë ajo./ CNA

Lajmet e fundit nga