LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama paralajmëroi kurs ndaj BE/ Opozita kërkon seancë plenare të jashtëzakonshme

13 Maj 2022, 19:59, Aktualitet CNA

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi sot kurs nëse edhe këtë herë në 6 qershor BE nuk do i japë dritë jeshile për Shqipërinë.

Kjo deklaratë e kreut të qeverisë për deputët demokrat është një kopje e deklaratave të Vuçiç ndaj Bashkimit Europian si dhe tradhëton interesat kombëtare të Shqipërisë.

Ndaj ata kanë kërkuar interpelancë urgjente me Edi Ramën për të konfirmuar orjentimin e vendit drejt integrimit të Bashkimit Evropian.

?Bashkë me disa kolegë deputetë të opozitës së vërtetë kërkojmë thirrjen e Kuvendit të Shqipërisë në seancë plenare të jashtëzakonshme për mocion me debat publik urgjent, lidhur me deklaratën antieuropiane të kryeministrit Rama në Bruksel, ku është shprehur se “në rast se Shqipëria nuk do të kalojë në  fazën tjetër të uljes formale në tryezë për negociata me BE, qeveria e tij do të ndryshojë kurs”.

Rama po e kthen shtetin shqiptar në një shtojcë vasale të Serbisë! Deklarata e tij është një kopje e deklaratave të Vuçiç ndaj Bashkimit Europian.

Kjo deklaratë tradhton interesat kombëtare dhe shtetërore të Shqipërisë.

Partia Demokratike e Shqipërisë dhe aleatët e saj opozitarë nuk do të lejojnë që Shqipëria të ndryshojë kursin e saj të integrimit europian!“/CNA.al

Lajmet e fundit nga