LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja ‘Gërdeci’ dhe ‘CEZ-DIA’/ A po hetohen Berisha dhe Meta? Vjen përgjigjja e SPAK-ut

11 Maj 2022, 17:11, Aktualitet CNA

Nuk ka një procedim të regjistruar në emër të Ilir Metës apo Sali Berishës lidhur me dosjet e shumëpërfolura të ?CEZ-DIA?, ?21 janari? apo ?Gërdeci?.

Euronews Albania iu drejtua zyrtarisht Prokurorisë së Posaçme dhe e pyeti nëse ka një hetim për ngjarjen e 21 janarit 2011 ku në bulevard u vranë 4 protestues të opozitës.

Përgjigjja zyrtare e SPAK-ut ishte se nuk po heton për këtë çështje. Euronews Albania e pyeti SPAK-un edhe për dosjen “CEZ-DIA”, për të cilën  i vetmi person ende në burg është biznesmeni Kastriot Ismailaj, pronari i kopanisë DIA.

Në 2009 prokuroria kushte kapur një përgjim mes tij dhe Ilir Metës, ku supozohej që ky i fundit i kërkonte para. Por dosja u pushua dhe të gjitha materialet hetimore u asgjësuan në bazë të ligjit shqiptar.

Asnjë hetim nuk ka për Ilir Metën lidhur me këtë çështje, ishte përgjigjja e SPAK-ut për Euronews Albania.

Ndërsa për dosjen ?Gërdeci? kjo prokurori ka një hetim dhe personi i vetëm që hetohet është Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes.

Prej tri javësh kryeministri Edi Rama kërkon nga SPAK-u hetimin e Sali Berishës dhe Ilir Metës./euronews

Lajmet e fundit nga