LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Margariti: Menaxhimi i Butrintit nuk është koncesion, shteti është palë

11 Maj 2022, 20:55, Aktualitet CNA

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, tha në emisionin ?Opinion? se menaxhimi i parkut të Butrintit nuk do të jetë një formë koncesioni. Ajo pohoi se shteti shqiptar është palë në këtë menaxhim dhe se Ministria e Kulturës është anëtare e bordit.

?Absolutisht nuk është asnjë formë koncesioni. Shteti shqiptar është palë në krijimin e një fondacioni bashkë me partnerin që është Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit.

Ligji për trashëgiminë i njeh të drejtat shtetit për të menaxhuar sitet e veta nëpërmjet një orgnizate dhe është një OJF.

Të dy partnerët vendosin fondet e tyre. Butrinti ka një fond të akumuluar prej gati 10 vjetësh, 2.1 milionë dollarë. Ndërkohë, partneri vendos pak më shumë se 5 milionë dhe këto arrijnë të çojnë përpara një plan biznesi për 10 vjet?, tha Margariti.

Lajmet e fundit nga