LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“SPAK ti referohet një dokumenti dhe qeveria bie dëshmore”/ Si kanë “kontribuar” inceneratorët për fushatën e PS

29 Mars 2022, 20:20, Aktualitet CNA

Gazetari Elvi Fundo, u shpreh se për ti shkuar deri në fund aferës së inceneratorëve, SPAK duhet ti referohet referohet vetëm një dokumenti që është studimi i fizibilitetit që i është dorëzuar qeverisë për inceneratorin e Tiranës.

Sipas tij, nëse hetohet ky raport, atëherë e gjithë qeveria bie dëshmore.

Në një intervistë për emisionin A Shoë, Fundo deklaroi se zotin Koka dhe zotin Bllako po përdoren si tapat e këtij procesi.

Ai theksoi më tej se ?tek inceneratori i Tiranës unë kam konstatuar edhe marrje makinash me qera të cilat janë përdorur në fushatën e PS?.

?Nëse SPAK do i referohet vetëm një dokumenti që është studimi i fizibilitetit që i është dorëzuar qeverisë për inceneratorin e Tiranës, nuk do ketë më të arrestuar, do jetë qeveria dëshmorë në këtë rast. Nuk do ketë më Alqi Bllako. Ky studim fizibiliteti flet për qindra mijëra euro të cilat janë në vlera shumë më të ulta dhe më pas janë këto kompani që më pas kanë paguar mediat për tiu mbyllur gojën. Tek inceneratori i Tiranës unë kam konstatuar edhe marrje makinash me qera të cilat janë përdorur në fushatën e PS. Këtë nuk e kam deklaruar ndonjë herë në media, se hap pas hapi po nxjerrim ndonjë të re, se tani po dalin edhe ekspertët për çështjen e inceneratorëve. SPAK sot ka në dorë gjithçka. Mund të shkoj shumë lart, por mund ta përdorë edhe zotin Koka dhe zotin Bllako si tapa e këtij procesi , pra ka shkuar deri te një ministër te një sekreta i përgjithshëm dhe tani do merret me zyrtarucët që u mor zot dy drejtorët dhe këta që mund të themi administratorët e kompanive?, tha Fundo.

Në fund, gazetari kërkoi që mediat që kanë vjedhur taksat e shqiptarëve jo vetëm që duhet t?i kthejnë mbrapsht, por edhe ti kërkojnë falje opinionit publik.

Fundo tha se mediat të nisin misionin e tyre, të denoncojnë këtë aferë që u ka kushtuar shqiptarëve miliona euro.

?Unë e kam thënë, nuk ka bir nëne dhe bir k*rve ta mbyllë atë dosje. Ajo dosje do shkojë një prokuror do e hap. Atje ka zullume ka vjedhje, abuzime. Mediat që morën paratë sot ranë dëshmore. Duhet të dalin tu kërkojnë ndjesë shqiptarëve, Top Channel, Report Tv, Neës24, të gjithë duhet tu kërkojnë falje për gati 10 miliardë lek reklama që inceneratorët kanë marrë nga xhepat e shqiptarëve dhe i kanë dhënë për reklama televiziove. Faktet janë transfertat bankare që kamikazët si Baton Haxhiu, si Karlo Bolino apo të tjerë si Vjollca Hoxha dhe Irfani, apo politikanë të dështuar dhe fëlliqësira publike, shqiptarët duhet të marrin pas këto para dhe mediat të nisin misionin e tyre, të denoncojnë këtë aferë e cila nuk kushton 1 lek, por kushton të paktën 600 milion euro?, tha ai./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga