LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Elvi Fundo flet me emra/ Si kanë përfituar mediat miliona euro nga inceneratorët

29 Mars 2022, 20:09, Aktualitet CNA

Gazetari dhe editori i CNA.al Elvi Fundo ka kërkuar që mediat e korruptuara që kanë përfituar miliona euro nga inceneratorët tu kthejnë shqiptarëve paratë e tyre mbrapsht.

Në një intervistë për emisionin A Shoë në Syri Tv, Fundo tha se qëllimi i kompanive të inceneratorëve ishte tu mbyllnin gojën mediave dhe të ndalonin SPAK për të vepruar kundër kësaj afere.

Ai shtoi më tej se Stela Gugallja e inceneratorit të Elbasanit, e cila është shpallur në kërkim nga SPAK ndodhet në Austri, në Vienë së bashku me Mirel Mërtirin.

?SPAK nëse do hap letrat, nëse do shohë me kujdes duhet të bëjë edhe diçka tjetër, atë që unë e kam denoncuar disa muaj më parë. Mediat e korruptuara duhet tu kthejnë lekët shqiptarëve. Të paktën të kenë moral që shqiptarët ti shikojnë, që nga Carlo Bolino, Vjollca Hoxha apo Ben Blushi që janë ortakë direkt me kompanitë e inceneratorëve nëpërmjet EM Capital Group apo Cudo Pay. Vjollca Hoxha ka marrë 2.2 mln dollarë shitjen e 51% të aksioneve të Lori Caffes, në ortakëri me Eva Blushin, Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin dhe nuk mund të rrihet pa përmendur kompania Cudo Pay ku është ortak Vjollca Hoxha, Ben Blushi dhe Stela Gugallja e inceneratori të Elbasanit dhe bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit, nëna e fëmijëve të tij, që sot sipas dijenive të mia strehoet në Austri është në Vienë së bashku me Mirelin. Nuk mund të rri pa folur edhe për Irfan Hysenbelliun që ka marrë 300 mijë euro në vit nga kompanitë e inceneratorëve, për dy nga televizionet, atë të tijën dhe të familjarëve të tij, nuk mund të rri pa folur edhe për këtë doktor-kuadro Baton Haxhiu, filozofin që ka marrë dhjetra milionë lekë apo kompani të tjera të vogla zinxhir, të cilat kanë paguar mediat sistematikisht në mënyrë të turpshme për të bërë propagandë pro inceneratorëve dhe për të frenuar SPAK apo drejtësinë që të vinte në vend dhe të ndalonte këtë hajdutëri të padëgjuar më parë?, tha Fundo./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga