LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni me inceneratorët/ Basha kopjon deklaratat e Berishës

17 Shkurt 2022, 12:12, Politikë CNA

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha gjatë një deklarate për mediat jashtë sallës së Kuvendit, është ndalur sërish tek afera e koncesionit të inceneratorëve.

Basha tha se kryeministri Edi Rama ka marrë në mbrojtje aferën e inceneratorëve, duke çuar grupin parlamentar në një vend grumbullimi të plehrave.

?Inceneratori i Elbasanit, një nga tre inceneratorët që ka kushtuar 430 milionë euro, atë ditë që u denoncua në prokurori Rama mblodhi grupin parlamentrar dhe e çoi tek inceneratori i Elbasanit.

Është hera e parë që mbidhet një grup parlamentar tek një vend grumbullim plehrash.

Rama merr në mbrojtje një aferë kriminale.

E rëndësishme është që ky komision po provon ditë pas dite si ka funksionuar ngritja e kësaj skeme.

Ka element të padëgjuara, të paimagjinuara si 17 akte qeveritare brenda dite. Bëni një eksperiment e shikojeni sa kohë do një vendim i Këshillit të Ministrave?-tha Basha.

Më tej, ai theksoi se personat që janë në arrati, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, nuk janë pronarët e vërtetë të inceneratorëve.

Sipas Bashës, pronarët e vërtetë janë gjysma e kabinetit qeverisës dhe kryeministri Rama.

Pothuajse të njëjtën deklaratë e bëri ish kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit.

“Opinioni publik është informuar se kjo është një skemë për të marrë paratë e qytetarëve shqiptarë në kohë pandemie, në kohë tërmeti. Ata që janë në arrati nuk janë pronarët e vërtetë.

Pronarët e vërtetë janë politikanët.

Koka është bishti. Pronarët e vërtetë janë gjysma e kabinetit është gjysma e Qeverisë, dhe kryeministri?-deklaroi Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga