LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera 430 milionë euro/ Basha: Janë grabitur shqiptarët, inceneratorët nuk ekzistojnë

13 Shkurt 2022, 11:33, Politikë CNA

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku është ndalur tek çështja e aferës së inceneratorëve.

Basha u shpreh se java qe vjen do te jete intensive pasi do te merren ne pyetje administratorët.

Sipas tij, kjo aferë do iu kushtojë taksave të shqiptarëve 430 milionë euro, ndërkohë që inceneratorët nuk ekzistojnë.

?Sot është një ditë e ndërmjetme mes disa javëve intesive të hetimit të skandalit të shekullit, dhe nisjes së një jave nga e hanë të marrjes në pyetje të administratorëve të tre skemave të krimit që i ka kushtuar shqiptarëve 430milione euro, para të cilat i mungojnë shqiptarëve. Ajo që është e qartë sot është sesi përmes skemës së inceneratorëve janë grabitur këto para shqiptareve. Falë punës së anëtarëve tanë, që Rama donte ta sabotonte mund të shohë si janë vjedhur paratë e shqiptarëve për inceneratorë që nuk ekzistojnë?, tha Basha.

Më tej Basha u shpreh: “A mund t?i kryente një qeveri 17 procedura në 24 orë pa miratimin e Edi Ramës, siç u bë për inceneratorin e Elbasanit?

A mund të paguheshin 35 mln euro për Inceneratori i Tiranës, ku siç e patë nuk ka përfunduar as 50% të projektit dhe janë faturuar punë të pakryera pa dijeninë e Edi Ramës?“/CNA.al

Lajmet e fundit nga