LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimit të naftës/ Akuzat e forta: Rilindja përdor bujqësinë për pastrim parash

13 Shkurt 2022, 10:19, Politikë CNA

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar lidhur me protestën e sotme të fermerëve të Devollo, për çmimin e lartë të naftës

Në një postim në rrjetet sociale, Braimllari akuzon Qeverinë e Rilindjes se po përdor bujqësinë në shërbim të pastrimit të parave.

Ai shton më tej se fermeri vendas po shkatërrohet, pasi sipas tij marrin zero mbështetje nga ana e institucioneve shtetërore, duke i çuar fermerët drejt falimentit.

?Fermeret e Devollit në protestë për çmimin e lartë të naftës.

Rilindja, bujqësinë po e përdor ne funksion të pastrimit te parave dhe të oligarkëve.

Fermeri i mesëm vendas po shkatërrohet çdo ditë.

Fermerët e Devollit po përballen me kushte shumë të veshtira për shkak të mungeses së mbeshtetjes nga Qeveria. Zona me prodhuese e vendit sot përballet me falimentimin.?- shkruan Braimllari.

Braimallari shkon më tej me akuzat duke thënë se Rilindja ka mashtruar fermerin vendas me rimbursimin e karburantit, skeme të cilën sipas tij e përdoren si mjet presioni në fushatë për të tjetërsuar vullnetin e votës së fermerit./CNA.al

VIDEO- Protesta kundër rritjes së çmimit të naftës/ Fermerët parkojnë traktorët para ministrisë së Bujqësisë

Lajmet e fundit nga