LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta/ Berisha dhe Basha thirren në prokurori

10 Janar 2022, 13:22, Politikë CNA
Protesta/ Berisha dhe Basha thirren në prokurori

Ish kryeministri Sali Berisha dhe Lulzim Basha, kryetari i shkarkuar i Partisë Demokratike, do të merren në pyetje në lidhje me protestën e 8 Janarit.

Sipas ABC News të dy do të thirren në cilësinë e dëshmitarit.

Kujtojmë që në protestën e 8 janarit demokratët u mblodhën në selinë e PD, për të hyrë në shtëpinë e tyre por u penguan nga dyert e blindura të Luzim Bashës.

Sikur të mos mjaftonte ky veprim, persona të maskuar dhe të armatosur dolën nga paradhoma e Bashës duke dhunuar dhe gjakosur demokratët që ndodheshin në oborrin e selisë.

Më pas me kërkesë të Lulzim Bashës, kryeministri Edi Rama dërgoi policinë e cila me gaz lotsjellës largoi demokratët nga selia blu, ndërkohë të armatosurit e Lulzim Bashës, u larguan.

Lidhur me zhvillimet u shoqëruan më pas 78 persona , nga të cilët 49 u vendosën në prangat e Policisë së Shtetit./CNA.al

Lajmet e fundit nga