LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Basha iu dorëzua presionit për arsye personale”/ Noka: Iu tha se do të shpallej “non grata”

17 Shtator 2021, 18:41, Politikë CNA

Deputeti i PD, Flamur Noka, ka folur në lidhje me vendimin e kreut të PD Lulzim Basha, për përjashtimin e ish kryeministrit Sali Berisha.

I ftuar në Abc News, Noka është shprehur se Basha i është dorëzuar presionit për arsye personale.

Sipas tij ka patur edhe më shumë presion herë të tjera por nuk i ka dëgjuar rekomandimet e sugjerimet e SHBA.

Ai thekson se Basha e ka marrë vendimin pasi i është thënë se do të shpallej “non grata”.

?Basha duhet të sqarojë demokratët. Pse kur dogji mandatet nuk iu bind presionit apo sugjerimit apo rekomandimit të SHBA. Ka qenë presion i madh i njëjti me këtë që është bërë pse nuk iu bind presionit? Kur nxori në rrugë mbi 30 mijë nënpunës të shtetit dhe bojkotoi zgjedhjet lokale.

Pse kur kishte interes të tij në lartësimin e emrit. I është thënë se do shpallesh ti ?non grata? dhe forca e PD do shpallet forcë e dhunshme. Nuk i pyeti për interesa të tij. Pse e bën një gjë të tillë tani? Sot kam dëgjuar kolegë që i bëjnë avokatin Bashës. Ishin kundër.

Në rast se ti merr një vendim kundër shumicës e ke të pamundur që ta përfaqësosh shumicën. Duhet të jepte dorëheqjen?, ka thënë ndër të tjera Noka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga