LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mentor Kikia/ Përse partitë e reja nuk i kapi askund radari?

25 Prill 2021, 20:43, Opinione CNA
Nga Mentor Kikia/ Përse partitë e reja nuk i kapi askund radari?

Se kush do ta marrë pushtetin mes PD+LSI dhe PS, këtë do ta mësojmë pasi të numërohen votat.

Por ajo që dihet është se partitë e reja nuk arriten të shndërrohen në asnjë lloj faktori. As kandidatët e pavarur.

Nuk e kam fjalën këtu tek partitë e krijuara në momentin e fundit për inat të Bashës, por tek ?Thurja? apo kandidatët e VV. Rezultatet e tyre nuk i kapën dot radarët e sondazheve, e mesaduket as ato të numëruesve.

Çfarë nuk shkoi?

Nuk kishte ide revolucionare për të lëkunduar establishmentin? Apo shqiptarët, përfundimisht, janë të ndarë mes PD e PS dhe në këtë vend nuk ka më vend për forca ato alterativa të reja?

Kjo mendoj se do të marrë vëmendjen e analistëve, pasi sado që shqiptarët, para çdo procesi zgjedhor ?lëngojnë? duke u qarë se kemi mbetur peng i një kaste politike që bën thjeshtë rrotacion, sërish mbështesin rigorozisht vetëm këto dy parti.

Lajmet e fundit nga