LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Endira Bushati/ Një popull që sheh shpresë tek një alternativë më e mirë, “e merr Ramën zvarrë” për 24 orë...

22 Prill 2021, 15:12, Opinione CNA
Nga Endira Bushati/ Një popull që sheh shpresë tek një

Mort Sahl, komediani i famshëm amerikan, i njohur për satirën e vet politike, ka një thënie që përmendet shpesh, kur flitet për zgjedhjet….

?Regan fitoi sepse garonte kundër Jimmy Carter. Po të garonte pa kundërshtarë, do të kishte humbur!?

Vetëm amerikanët mund ta thonë nëse kjo është e vërtetë…..

Por, le të gjejmë analogjinë këtu…..

Nga të gjithë numrat, Rama është kryeministër me votat e 25% të zgjedhësve shqiptarë…..është kryeministri i pakicës…..

E megjithatë….ka një dakordësi nga të gjithë….se PS do të dalë parti e parë…..

Edhe demokrati më i flaktë, sot kalkulon në shpresën e vet të zjarrtë, se PD mund të fitojë….por bashkë me LSI….vetëm as nuk bëhet fjalë….

Unë nuk do ta kuptoj kurrë si miqve të mi demokratë, nuk u duket i tmerrshëm ky pohim????!!!!!

Partia e Lirisë garon për të qenë E Dyta!!!!!

Ej, ej, ej….mos guxoni të thoni se ky popull është i majtë! Se ky popull veç 28 % e voton të majtën!

Si nuk dolën gjatë këtyre 4 viteve, mendje të mënçura nga elita intelektuale e djathtë për t?i gjetur zgjidhje kësaj situate????

Ka shumë arsye…patjetër…kryesorja ?ç?na duhet ne?….kur opozita është marrë peng nga një grup që opozitarizmin e ka biznes!

Edi Rama duhet ndëshkuar! Duhet ndëshkuar rreptë!

Arsyeja e ftohtë, elita intelektualo-qytetare nuk e pranon përçmimin që ai na shet përditë, patronazhimin që na kujton Enverin, dhe arrogancën e një regjimi oligarko-kriminal….

Por….nuk mund të pranohet as kurrsesi që rrugëve të vendit….të patrullojnë struktura të armatosura në mbrojtje të votës, që i njohin vetes të drejtën të ndalin këdo…sepse paskan dyshime për blerje vote….dhe kjo pranohet nga një Ministër Drejtësie???!!!!!

Ku jemi këtu???? Në luftë mes fisesh tribale????

Si erdhi dita që ?u shplanë trutë? në këtë mënyrë që të justifikohet vrasja ditën për diell se kjo ?struktura? po mbronte votën???

Të pranohen ?kosoret e sfurqet, e prerjet e duarve?????

Jeni në terezi????

Po kush i mbronte votat në 91???? Po në 92????

Kur vidhet vota, vidhet liria…!

Patjetër!

Por…një popull që sheh shpresë tek një alternativë më e mirë, del në shesh, edhe pa parti e kryetarë…. dhe ?e merr Ramën zvarrë? për 24 orë….

Lajmet e fundit nga