LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Prag zgjedhor/ Klodian Tomorri zbardh shifrat e rritjes ekonomike

15 Prill 2021, 12:26, Ekonomi CNA

Klodian Tomorri, gazetari që njihet si kritik ndaj Qeverisë, ka deklaruar se ekonomia po jep shenja të qarta rigjallërimi.

Sipas të njëjtit të ardhurat buxhetore në Mars ishin përtej edhe pritshmërive më optimiste. Pas shtrëngimit një vjeçar, me sa duket bizneset kanë filluar të investojnë, ndërsa ritmi i TVSH-së sinjalizon që edhe konsumi i popullatës ka nisur të rikuperohet shpejt.

?Tatim fitimi për tremujorin, me gjithë efektin e kësteve të prapambetura, tregon se çuditërisht bizneset nuk paskan qenë edhe kaq keq vitin e kaluar, ndërsa surpriza më e madhe duken të ardhurat nga kontributet.

Mbi 11 përqind më shumë të ardhura nga sigurimet shoqërore, krahasuar me tremujorin normal të dy viteve më parë, janë sinjal inkurajues për punësimin, megjithëse këtu mund të jetë edhe efekti i rindërtimit?, shprehet Tomorri.

Më tej gazetari Klodian Tomorri deklaron se  ecuria e të ardhurave në dy javët e para të këtij muaji në Tatime dhe Dogana, sugjerojnë se Prilli mund të shënojë rekord.

?Këtë muaj, më shumë gjasa doganat mund të kërcejnë 20 përqind mbi planin e të ardhurave për shkak të rritjes së jashtëzakonshme të importeve. Njerëzit kanë filluar të blejn?7. Është e qartë se ekonomia ka filluar të xhirojë dhe fort.

Më shumë mundësi rritja ekonomike, përjashto ndonjë valë tjetër të madhe pandemie dhe përjashto ndonjë trazirë në zgjedhje, do të kërcejë edhe mbi 5 përqind këtë vit. Të gjithë indikatorët paraprake sugjerojnë në atë drejtim.

Për fatin e keq të Qeverisë dhe për fatin e mirë të opozitës, zgjedhjet janë pas 10 ditësh. Se po të ishin nja dy tremujore më pas, zgjedhjet do të ishin në një mjedis ekonomik totalisht tjetër?, shprehet më tej Tomorri./CNA.al

Lajmet e fundit nga