LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i Kushtetueses për tubimet/ Mediu: Goditje qeverisë për veprimet e paligjshme

12 Mars 2021, 08:26, Politikë CNA

Në takimin me koordinatorët e Tiranës kryetari Fatmir Mediu vlerësoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për të hedhur poshtë dhe pse pjesërisht ?vendimin e Edi Ramës për të penguar opozitën të bëjë fushatë në emër të pandemisë?.

Mediu theksoi se në respekt të punës që bëjnë mjekët, personeli i shërbimit shëndetësor dhe në respekt të jetës së njerëzve, të luftës kundër pandemisë, PR respekton të gjitha masat që kanë të bëjnë me distancimin social dhe elementë të tjerë që luftojnë apo mbrojnë nga pandemia.

?Mendoj që me këtë kërkesë Partia Republikane dëshmon që ndërtimi i shtetit dhe mbrojtja e lirive dhe të drejtave të qytetarëve shqiptarë, jo vetëm është në themel të filozofisë sonë politike, por duhet të qëndrojë në themel të funksionimit të shtetit dhe sidomos të qeverisjes së nesërme të Aleancës për Ndryshim, të koalicionit të shqiptarëve për të përmbysur regjimin e korruptuar të Edi Ramës.
Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar në tërësi urdhrin e ministrisë si antikushtetues, pra urdhrin e Edi Ramës dhe jo të ministrisë, dhe mesazhi që në gjykimin tim, që i dërgon qeverisë është ?rishiko masat sepse ato masa jo vetëm kanë zgjatur së tepërmi, por janë tërësisht të ekzagjeruara dhe janë në mospërputhje me Kushtetutën dhe liritë dhe të drejtat e qytetarëve. Mendoj që Gjykata Kushtetuese në një mënyrë i ka dhënë të paktën një goditje qeverisë për veprimet që ka bërë, tërësisht të paligjshme?, deklaroi Mediu./CNA.al

Lajmet e fundit nga