LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trajtimi me plazëm i pacientëve me Covid/ Tritan Shehu: Dhënia me PPP ka prishur unitetin e QSUT

10 Shtator 2020, 14:44, Aktualitet CNA

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se në spitalet COVID ka nisur trajtimi i pacientëve me terapinë e plazmës së gjakut. Manastirliu shtoi se 16 pacientë po trajtohen më këtë terapi të re në të dy spitalet COVID. menjëherë pas kësaj kësaj deklarate ke reaguar ish-deputeti Tritan Shehu.

Ai ka akuzuar drejtuesit e shëndetësisë se po mburren për përdorimin e plazmës që realisht ka rezultate pozitive vetëm në disa raste dhe akoma nuk është vënë në funksionim.

?Për cfarë suksesi në përdorimin e plazmes hiperimune po flisni?! Ndërsa drejtuesit e shëndetësise po filmohen e mburen për përdorimin e asaj plazme, që realisht ka efekte pozitive në disa raste me Covid, akoma nuk janë vënë në funksionim: As edhe një pajisje të ?Aferësis produktive?, gjë që po me detyron të insistoj përseri për këtë nevojë të Qendrës së Gjakut. Dikush duhet tua shpjegoje atyre në Qeveri a Ministri se duhet shpejtuar, një pajisje e tillë shton sasite e asaj plazme edhe nga një donator, thjeshteson procedurat teknike, rrit sigurinë e ul koston finale.? nënvizoi ish-deputeti.

Ai shtoi se kjo procedurë kërkon matje me saktësi, gjë që sipas tij laboratori i QSUT-së duhet ta kishte menduar me parë.

?Nga ana tjetër dëshiroj tu rikujtoj se kjo procedurë kërkon matjen me saktesi se paku të IgG totale, gjë për të cilën Laboratori i QSUT është akoma mbrapa dhe për të cilen duhej menduar me kohë. Dhe këtu unë nuk e kam fjalen sot për matjen në atë laborator të IgG neutralizuese, shumë e rëndesishme e efikase kjo për atë metode mjekimi, gjë për të cilën se paku duhej te kishin filluar përgatitjet, duke ju sygjeruar të mos justifikoheni me disa emra vendesh që nuk e realizojnë, por të shikoni aty ku duhet! Në fakt unë e kuptoj prapambetjen ku e ka lene ?shëndetesia falas? qofte atë Qender Gjaku qoftë atë laborator, me problemet e medha te shtuara atij si një pasoje e dhënies me PPP, gjë qe jo vetem ka prishur unitetin e QSUT, por dhe pengon implementimin e metodave te reja, didaktiken e kërkimin shkencor. Por dhe kjo është një ?dhurata? juaj, e Rilindjes, që duhet tejkaluar shpejt qofte dhe duke kërkuar ndihmën e Italisë, sic ju premtoi ekipi i kolegeve italiane gjatë qëndrimit.

Eshtë hera e dytë në pak jave që po jua përsëris këto, merrini në konsideratë e mos rendni vetem mbas propagandës!? përfundoi ish deputeti.

Lajmet e fundit nga