LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Raporti i DASH/ Reagon Tabaku: Kjo qeveri i ka mbyllur prej 7 vitesh shqiptarët në burgun e oligarkisë

10 Shtator 2020, 10:02, Aktualitet CNA

Ish-deputetja e PD Jonida Tabaku ka reaguar pas raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për klimën e investimeve në Shqipëri. Duke u bazur në raport, Tabaku ka akuzaur qeverinë  se vendi ynë ka mungesë të theksuar të transparencës së prokurimeve publike.

?Vendi ynë renditet si më i korruptuari në Europë. Vendi ynë me klimë armiqësore për biznes. Korrupsioni në qeveri është i gjithëpranishëm. Vendi ynë, i papëlqyer për investimet e huaja?, deklaroi Tabaku ndër të tjera duke theksuar edhe mungesën e transparencës në prokurimet publike.

Sipas saj nën qeverisjen e kryeministrit, Edi Rama, Shqipëria ka kapur fundin dhe se vendi ynë renditet si më i korruptuari në Europë dhe klima për të bërë biznes është armiqësore.

?Raporti vjetor i Departamentit Amerikan të Shtetit vë në dukje ae korrupsioni endemik ka përfshirë çdo strukturë të qeverisë dhe e ka kthyer Shqipërinë në vendin më të korruptuar në Europë dhe rajon.

Shqipëria konsiderohet nga bizneset amerikane si vendi më pak i përshtatshëm si pasojë e korrupsionit. Tenderat dhe koncesionet dhe kontratat korruptive të PPP-ve janë kthyer në kryefjalën e shqetësimeve të çdo sipërmarrësi vendas apo të huaj. Këto kontrata prishin dhe shkatërrojnë tregun e lirë dhe konkurrencën e ndershme, pasi hartohen duke patur parasysh vetëm përfitimin personal të qeveritarëve.? nënvizoi ish deputetja.

Tabaku shtoi në deklaratën e saj se për shkak të korrupsionit të qeverisë Rama, shqiptarët nuk përfitojnë dot nga milionat e investimeve amerikane.

“Fatkeqësisht, kjo qeveri i ka mbyllur prej 7 vitesh shqiptarët në burgun e oligarkisë.

Raporti thekson raste konkrete të bizneseve amerikane, që janë larguar si rezultat i korrupsionit qeveritar me të cilin janë përballur. Qeveria ka qenë armiqësore ndaj investimeve të tilla, ka favorizuar korrupsionin përballë investimeve të partnerëve strategjikë të vendit.

Sot më shumë se kurrë është e domosdoshme që vendi të çlirohet nga prangat e një monopoli vrastar për ekonominë dhe qytetarët. Shqiptarët kanë nevojë për punësim, që kjo qeveri ua mohoi për 7 vite me radhë. Shumica e heshtur e shqiptarëve, e atyre që nuk e harrojnë dhe as gënjehen nga premtimet boshe të Ramës në 25 prill 2021 do t?i japin goditjen me votë njeriut të oligarkëve dhe krimit të organizuar?, shtoi ish-deputetja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga