LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Flet vëllai i Eglantina Bucit/ Edhe një fije floku nuk i është prekur. Provat do ta provojnë

10 Shtator 2020, 10:45, Aktualitet CNA

Shkelzen Buci, vellai i viktimes, Eglantina Buci, i cili akuzohet për vrasjen e motrës së tij Eglantina Buci ka mohuar të jetë i përfshirë në këtë ngjarje.

Ai i ka kërkuar dëshmitarit të tregojë të vërtetën në një lidhje telefonike për emisionin ?Me Zemër të Hapur?. Sipas tij e vetmja gjë që kerkon është drejtësi dhe i lutet organeve kopetente të zbardhin ngjarjen.

 

Pjesë nga intervista

Pyetje: Kush mendoni se fshihet pas vrasjes?

Vellai: Nëse unë jam i përfshirë në këtë mesele, në çdo lëvizje unë dua prezencën e medias. Ju lutem ejani në seancat e mia. Unë dua vetëm drejtësi. Këtij zotërisë i kam thënë kaq gjë: Unë herët a vonë, unë motrën time do ta gjej, dhe personat që kanë vënë dorë mbi motrën time do ta paguajnë me jetën e tyre.

Pyetje: Ai pretendon se është paguar për tu lidhur me motrën, babai i ka dhënë edhe një unazë?

Vellai: Unë nuk di gjë për unazën, motra nuk ka qëndruar me ne. Ai më thotë mua që motrën tate dua ta marr për nuse. I thashë dëgjo: Mos u ngatërro me motrën time. I kam thënë: motrës time qëndroi larg. Prandaj lërë të jetojë ashtu si ajo do. Motra ime jetonte tek xhaxhai, nuk jetonte tek ne dhe nuk e di ca ka ndodhur.

Nuk ka prind  në botë, çfarë do lloj përbindëshi të jetë. Babai im mund të jetë në depresion. Edhe një fije floku, Eglatnina Buci nuk i është prekur. Provat do ta provojnë. Do të dalë kush e ka trafikuar, kush i ka blerë unaza, kush e ka strehuar në shtëpi publike etj. Po të ishte puna që ne donim ta bënim këtë gjë, unë nuk do kisha marrë një shok për dëshmitar.

Unë do ti them vetëm një gjë. Dëshmitari i drejtësisë le të bëhet, është e drejta e çdo qytetari, por do ti them vetëm kaq, zbardh të vërtetën ashtu si di ti, thuaj të vërtetën, mos shkatërro një familje që nuk ka lidhje me këtë. Do ta dija për ndër. Për mua mjafton të gjej personin e vërtetë. Unë nuk kam asnjë kompleks për jetën time. Kam shpirtin e përvëluar. Motra ime ka vuajtur dhe pas vuajtjeve e kanë vrarë. Unë nuk kam asgjë kundër shokut. Por i them që çfarë të dish, ti nxjerrësh të gjithë që të marrin vesh të vërtetën. Mos hidh balte meqë ne jemi në burg. Unë e kam bërë një gabim, por nuk do të thotë që jam kriminel. Por kam besim te drejtësia, që kjo çështje do të hetohet. Kam edhe një besim te gazetaria që ata do ta gjejnë. Nëse unë kam marrë pjesë në këto

Zotëria në fjalë çdo gjë që di i lutem të tregojë pa kompleks, thjesht të tregojë ashtu si e di. Me këtë person kurrë në jetë nuk kam qenë në Malin me Gropa.

Pyetje: A kemi pasur armë zjarri?

Vëllai: Kurrë. Unë nuk di të përdor armë. Edhe krimi që kam bërë në 2017, atë që ka nxjerrë ekspertiza thotë që unë nuk kam qenë në gjendje të gjuaj drejt. Unë nuk kam bërë ushtri. Unë në jetën time nuk kam përdorur kurrë. Ekspertiza do të nxjerrë gjëra të tjera. Kam besim që e vërteta e motrës time do të dalë. Ju lutem hetoni, investigimi. Ju lutem nxirrni personat, kushdo qoftë.

 

 

Lajmet e fundit nga