LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ISIS pretendon se ka armë kimike, a mund ta shkatërrojë Europën?

2 Korrik 2016, 17:11, Aktualitet CNA

Shteti Islamik ka pohuar se ka një ngarkesë të armëve kimike dhe është e gatshme të bëj kërdinë në Europë.

Fundamentalistët ishin arrestuar në Turqi në muajin e kaluar dhe të çmendur ata pohuan se kanë një rezervë të raketave dhe kanë materiale për të bërë armë bërthamore në Aleppo, Siri.

Një burim i inteligjencës tha: ?Daesh ka armë ushtarake, municione, raketa dhe rezervave të shumta të kimikateve, që mund të bëhet një bombë me hidrogjenin?.

Xhihaditët janë nga Siria dhe u arrestuan muajin e kaluar pas kalimit në Turqi.

Paralajmërimi  rishtues është e thënë të jetë ?i besueshëm? sipas një burimi të brendshëm, ku thuhet se: ?Vetëm dikush në zemër të ISIS mund të di të vërtetën e plotë?. Burimi ka thënë se: ?Çdo përpjekje është bërë për të përpunuar informacionin dhe të mbrojtur qytetarët Turq dhe Europiane, në përgatitje të një sulmi?.

Paralajmërimi trishtues vjen vetëm pak ditë pasi tre kamikazë kryer sulme shkatërruese në aeroportin Ataturk të Stambollit. Tre kamikazë ? nga Rusia, Uzbekistan dhe Kirgistan ? vranë 42 persona dhe plagosën më shumë se 230 njerëz.

Organizatori i sulmit besohet të ketë qenë Akhmed Chatayev, një lider i  Shteti Islamik, përgjegjës për trajnim e militantëve Rus. Kërcënimet vijnë sepse ISIS lufton për të ruajtur kontrollin në Irak, pasi forcat qeveritare rimorën qytetin e Falluxhës. Forcat kanë arritur në qendër të qytetit por militantët u përpoq të mbanin një pjesë të qytetit./Kosova Sot

Lajmet e fundit nga