LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A mund të ketë ndikim uji i gazuar te flokët?

22 Mars 2023, 09:11, Trending CNA
A mund të ketë ndikim uji i gazuar te flokët?
Foto ilustruese

Uji i rubinetit është një nga “armiqtë” më të mëdhenj të lëkurës dhe flokëve. Uji i rrjedhshëm, i pasur me gur gëlqeror dhe klor e bën lëkurën më të dehidratuar, të thatë.

Për një kohë të gjatë ato mund të ndryshojnë shëndetin e flokëve, duke i bërë ato më delikate, të thata, dhe të këputen shumë shpejt.

Një produkt natyral që është zbuluar që ka ndikim pozitiv te flokët është uji i gazuar.

Ideal për të gjitha llojet e flokëve, uji i gazuar është veçanërisht i përshtatshëm si shpëlarës për flokët kaçurrela, falë vetive të tij hidratuese dhe kundër këputjes së tyre.

Uji mineral në përgjithësi është në gjendje të eliminojë të gjitha mbetjet e ujit të rrjedhshëm që mbeten në flokë pas larjes së tyre, ndërsa uji i gazuar në veçanti, falë shtimit të dioksidit të karbonit, është në gjendje të eliminojë mbetjet nga shampoja dhe balsami që mund të rëndojnë kaçurrelat.

Si të shpëlani flokët me ujë të gazuar

Pas larjes dhe aplikimit të kondicionerit ose maskës, shpëlani flokët mirë me ujë të rrjedhshëm për të hequr çdo mbetje nga produktet e mëparshme. Pasi flokët të jenë krejtësisht të pastra, mund t'i shpëlani me ujë të gazuar, duke përfshirë lëkurën e kokës, për të eliminuar ujin e rubinetit që ka mbetur në të.

Flokët do të jenë më të shndritshme, më të buta dhe kaçurrela perfekte, pa këputje./ CNA.al

Lajmet e fundit nga