LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqiptarët, si çeçenët”, Abakarov: Nuk e di ku do isha po të mos garoja për Shqipërinë

21 Shtator 2022, 21:39, Sport CNA
“Shqiptarët, si çeçenët”, Abakarov: Nuk e di
Zelimkhan Abakarov

Zelimkhan Abakarov e pranon se nuk e dinte çfarë rrjedhe do të kishte marrë jeta e tij nëse nuk do të kishte vendosur të përfaqësonte Shqipërinë në arenën ndërkombëtare. Mundësi i rritur në Dagestan të Çeçenisë i cili u shpall Kampion Bote në Beograd duke përfaqësuar vendin tonë, ka treguar emocionet e medaljes si kuqezi në një intervistë dhënë për “Sport News” në "News 24”, duke zbuluar pak edhe rreth të ardhmes së tij dhe ambicieve që ka pas kësaj medalje në Botëror.

"Mendoj se e kam merituar këtë. Jam stërvitur shumë. Megjithatë nuk e kisha menduar, madje asnjëherë se kam çuar ne mendje, që do të garoja(përfaqësoja) Shqipërinë. Tani, nëse nuk do isha këtu, nuk do kisha patur mundësinë të garoja, duke qenë se Rusia nuk mund të përfaqësohet nga sanksionet. Presidenti i Federatës së Mundjes Sehit Prizreni, nëpërmjet një miku na propozoi, mua dhe një  mikut tim, Islamit të garonim për Shqipërinë. Ne ramë dakord direkt, dhe që prej atij viti ne përfaqësojmë Shqipërinë.

Po, nëse nuk do të ishte Sehiti, unë nuk e di se ku do isha. I jam shumë mirënjohës Presidentit të Federatës së Mundjes Z. Prizreni që na dha mundësinë të përfaqësojmë së pari veten dhe gjithë Shqipërinë. Jam krenar që përfaqësoj këtë vend, këtë popull krenar. Nuk e di se ç’do ndodhte nëse nuk do garoja për Shqipërinë.

Në Shqipëri mua më pëlqen që njerëzit këtu janë të mirë. Më pëlqen natyra, malet, gjithçka. Si çeçen që jam, ne ngjajmë me popullin shqiptar, ndaj e kam për zemër.

E ardhmja… në të ardhmen dua të sjell familje këtu, nuk e di. Ç’është e shkruar do të bëhet, të shohim. Ndoshta do të iki, do të vij. Shpesh do të jem këtu në Shqipëri.", u shpreh Abrakov.

Lajmet e fundit nga