LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali/ Qeveria vendosi gjoba me OFL-në?

16 Qershor 2022, 10:49, Politikë CNA
Skandali/ Qeveria vendosi gjoba me OFL-në?
Foto ilustruese

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një deklaratë të fortë sot gjatë fjalës së tij në Kuvend.

Deputeti Salianji ka thirrur në interpelancë ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi, të cilit i drejtoi disa pyetje në lidhje me operacionin “Forca e Ligjit” dhe vettingun në polici.

Salianji hidho akuza të forta, ndërsa e cilësoi OFL-në si nismë të Qeverisë për të vendosur gjoba.

Sipas tij në këtë zbatimin e aktit normativ në fjalë janë përdorur dy standarde.

Ndërsa Vettingun në polici, e cilësoi si mekanizëm për të intimiduar.

“Rama u shpreh se specialistë të FBI do të vinë në vendin tonë. Por para kësaj Rama tha se duhet bërë vettingu i policisë. E nëse ndjekim logjikën e Ramës, nëse ka dështuar procesi i vettingut në polici, prandaj ka marrë dhen kriminaliteti në mbarë vendin.

Për operacionin Forca  e Ligjit ,Rama trumbetonte, duhet tua bëjmë të parehatshëm atdheun atyre.

A ka qenë një nismë për të pasurar me letra aktivitet e grupeve kriminale? Cilat para pastrohen në Shqipëri nëse nuk janë të këtyre grupeve? A janë realizuar qëllimet e këtij akti? A ka njerëz në politikë që janë favorizuar nga ky ligj? A kemi dy standarde? Këto janë pyetjet për ministrin.

Dhe të tjera të jenë a janë rritur qëllimet që ka pasur ky ligj. A e kanë depozituar të gjitha subjektet deklarimet e tyre? A ka ata apo familjarë të tyre burime të ligjshme të sigurimit të pasurive? A ka ddputë, ish ministra që janë subjekt klasik i këtij ligji dhe ju i keni favorizuar?”, u shpreh Salianji./CNA.al

Lajmet e fundit nga