LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rritja e çmimeve/ Spaho: Si përfiton qeveria dhe Bordi i Transparencës

2 Qershor 2022, 19:56, Politikë CNA
Rritja e çmimeve/ Spaho: Si përfiton qeveria dhe Bordi i
Deputeti i PD-së, Edmond Spaho

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar për rritjen e çmimit të karburantit dhe paralajmërimin për rritje të çmimeve për produktet e shportës nga 6 qershori.

Në një prononcim për CNA.al, Spaho sulmoi Bordin e Transparencës, teksa tha se krijimi i tij shtoi mundësinë e abuzimit të qytetarëve në mënyrë ligjore.

Sipas tij, qeveria dhe Bordi përfitojnë nga çmimet e larta, pasi përkthehen në më shumë të ardhura në buxhet.

“Bordet nuk janë për të kontrolluar rritjen e çmimeve. Bordet, ku bëjnë pjesë përfaqësuesit e shoqatave kartele, krijojnë mundësi për të abuzuar në kurriz të qytetarëve në mënyrë ligjore dhe me bekimin e qeverisë. Të dyja palët fitojnë, pasi çmimet e larta do të thotë më shumë të ardhura në buxhet. Të gjitha fitimet e të dyja palëve paguhen nga xhepat e qytetarëve”, theksoi deputeti demokrat./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga