LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta përsërit veten/ Të njejtat deklarata për dosjen ÇEZ-DIA

24 Shkurt 2023, 21:18, Politikë CNA
Meta përsërit veten/ Të njejtat deklarata për dosjen
Kreu i PL-së, Ilir Meta

Kreu i PL-së, Ilir Meta, është panikosur nga dosja ÇEZ-DIA pas marrjes në pyetje për rreth tre orë nga SPAK.

I pyetur nga Çim Peka për marrjen në pyetje, Meta ka përsëritur të njejtat deklarata të bëra edhe më parë.

Ai tha se nuk ekziston asnjë lidhje me të për këtë dosje, ndërsa theksoi se privatizimi është bërë kur ka qenë në opozitë.

"Sa i takon pritavizimit të ÇEZ, nuk ekziston asnjë lidhje ime me këtë çështje. ÇEZ është privatuar në pranverë 2009, disa muaj para zgjedhjeve, kur unë kam qenë në opozitë. ÇEZ-DIA? Ishte një si 10-të kompanitë e tjera që mblidhnin borxhet e OSHEE dhe ia kalonin ÇEZ për ta ndihmuar për punët e saj. Kjo ishte në autoritetin ekskluziv të ÇEZ-it sepse ishte kjo kompani që i zgjidhte për punët e veta. Dhe kanë zgjedhur edhe zotërinë. Kur e kanë zgjedhur zotërinë nuk ka asnjë lidhje me mua. Unë nuk kam qenë ministër i Ekonomisë, por i Jashtëm. Nuk ekziston asnjë fakt, asnjë shkresë, asnjë dokument që të kem favorizuar ÇEZ", u shpreh Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga