LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shishja e uiskit gati 100-vjeçare thyen rekordin e ankandit

19 Nëntor 2023, 17:10, Kuriozitete CNA
Shishja e uiskit gati 100-vjeçare thyen rekordin e ankandit
Foto ilustruese

Një shishe uiski e përshkruar si "më e kërkuara" në botë është shitur për një rekord prej 2.1 milionë funte në ankand.

Macallan Adami 1926 u shit gjatë një lufte ofertash në Sotheby's në Londër të shtunën, duke shënuar shumën më të madhe që është paguar ndonjëherë për një shishe verë ose pije alkoolike në një shtëpi ankandi.

Vetëm 40 shishe uiski u prodhuan në vitin 1926 dhe ishin vjetëruar në fuçi të mëdha për 60 vjet.

Dymbëdhjetë nga shishet, përfshirë atë të shitur të shtunën, kishin etiketa të dizajnuara nga artisti italian Valerio Adami.

Rekordi i mëparshëm i ankandit mbahej nga një shishe Macallan Adami 1926 nga e njëjta fuçi, duke ndryshuar duart për 1.5 milion £.

Shefi i pijeve alkoolike në Sotheby's, Jonny Fowle, tha se shitja ishte "asgjë e rëndësishme për industrinë e uiskit".

Shishja e shitur të shtunën është e para që është rinovuar nga distileria përpara se të dilte në ankand, e cila përfshinte zëvendësimin e tapës dhe aplikimin e ngjitësit të freskët në cepin e etiketave.

Në total, 2,187,500 £ u paguan për shishen, e cila përfshinte premiumin e blerësit mbi çmimin e shitjes prej 1.75 milion £.

Ishte një rritje nga vlerësimi midis 750,000 dhe 1.2 milion £./ CNA

 

Lajmet e fundit nga