LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja pse nuk duhet të përdorni peshqir për të tharë fytyrën 

16 Korrik 2023, 20:15, Kuriozitete CNA

Ja pse nuk duhet të përdorni peshqir për të tharë

Ka disa gjëra që të gjithë ekspertët bien dakord që nuk duhet t'i bëni kurrë kur bëhet fjalë për rutinën e lëkurës tuaj.

Një ndër to është se nuk duhet të përdorni kurrë një peshqir për të tharë fytyrën.

Kjo pasi ekspertët thonë se peshqirët janë një strehë e shkëlqyer e baktereve.

Një studim zbuloi se gati 90 përqind e peshqirëve të banjës ishin të kontaminuar me baktere koliforme dhe rreth 14 përqind mbanin bakterin e. coli.

Gjithashtu shumë peshqirë kanë një strukturë të ashpër, për të cilën ekspertët deklarojnë se mund të dëmtojë lëkurën.

Opsioni më i mirë është të lini fytyrën tuaj të thahet natyralisht./ CNA.al

Lajmet e fundit nga