LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Askush nuk e di/ Ky është vendi më i vogël në botë por me histori interesante

26 Shtator 2022, 16:24, Kuriozitete CNA
Askush nuk e di/ Ky është vendi më i vogël në botë
Sealand

A do të mendonit se ky është një lloj konfuzioni pasi nuk mund të themi ligjërisht se një platformë e vjetër detare mund të konsiderohet një vend i vogël. Epo, duket se nëse keni dokumentet e duhura, gjithçka është e mundur. Sealand është në fakt një mikroshtet që mund të gjendet dhjetë kilometra larg brigjeve të Anglisë. Kjo platformë detare ka mjaft histori pas saj, gjë që bëri që ajo të jetë një vend që kërkon të keni një pasaportë për të hyrë. Vendi madje ka pasaportën e tij që mund të përdoret për të udhëtuar në gjashtëdhjetë vende të ndryshme të botës.

Historia e Sealand
Sealand, ose të paktën platforma detare që mban vendin sot u ndërtua gjatë Luftës së Dytë Botërore nga britanikët si një fortesë mbrojtëse kundërajrore kundër luftëtarëve dhe bombarduesve gjermanë. Pas përfundimit të luftës, platforma nuk u përdor kurrë dhe as u shkatërrua. Në vitet 1960, një grup DJ-sh me iniciativë përdorën platformën për të ngritur një stacion radiofonik të paligjshëm me qëllim që t'u jepte muzikë pop dëgjuesve britanikë. Duke qenë se ata ishin në një vend të largët, ishte e vështirë për autoritetet britanike t'i kapnin. Problemi është se ai ndikoi BBC-në e cila kishte kontrollin e industrisë britanike të radios në atë kohë pasi nuk kishte diçka të tillë si radio komerciale.

Një aspekt shumë interesant është se ka pasur disa kalatë të tilla detare të ngritura në Luftën e Dytë Botërore dhe kjo skemë me radio stacione pirate dukej mjaft interesante. Epo, ishte mjaft interesante për ta bërë Paddy Roy Bates, të linte punën e tij si biznesmen dhe të krijoi stacionin e tij radiofonik që përdorej për të transmetuar muzikë në Essex, Angli. Stacioni i tij radiofonik u quajt "Radio Essex" dhe ai e vendosi atë në fortesën detare të quajtur Knock John, atë në të cilën ai luftoi në të vërtetë në Luftën e Dytë Botërore, kështu ai dinte për ekzistencën e saj.

Askush nuk e di/ Ky është vendi më i vogël në botë

Paddy Roy Bates kishte mjaftuar me shoqërinë në të cilën ai jetonte, kështu që ai vendosi që të merrte të gjithë familjen e tij dhe të krijonte vendin e tij në një nga kalatë detare të përdorura në Luftën e Dytë Botërore. Ai e mori këtë vendim pasi qeveria britanike lejoi tregtimin radio, që do të thoshte se ai mund të drejtonte një biznes legal. Prandaj, më 2 shtator 1967, ai e shpalli kështjellën detare "Rought Towers" (pseudonimi i fortesës detare) Principata e Sealand.

Askush nuk e di/ Ky është vendi më i vogël në botë

Ndërsa zhvilluan reputacionin e vendit të tyre, ata filluan të emetojnë monedhën e tyre, vulat, madje edhe pasaportat. Vetëm 300 pasaporta janë lëshuar deri më tani gjatë viteve, vetëm për njerëzit që Principata e Sealand mund t'u besonte.

Natyrisht, ky vend i ri tërhoqi vëmendjen e shumë njerëzve, disa prej tyre donin të bënin ndonjë dëm dhe përfundimisht të fillonin një luftë të vogël. Në vitin 1978, platformës detare të Sealand iu vu zjarri dhe familja u mor peng nga një avokat gjerman i quajtur Achenbach, i cili pretendonte të ishte Kryeministri i Sealand. Ai punësoi disa mercenarë dhe mori "vendin".

Askush nuk e di/ Ky është vendi më i vogël në botë

Ngjarja ishte mjaft e rëndësishme saqë qeveria britanike dhe ajo gjermane u përfshinë për të zbutur të gjithë situatën. Në një moment, Roy Bates mori përsipër platformën detare dhe mori Achenbach dhe njerëzit e tij si pengje. Kjo bëri që qeveria gjermane të dërgonte një diplomat për të negociuar me Bates dhe për të liruar Achenbach. Edhe pasi Achenbach u kthye në Gjermani, ai përsëri pranoi se ishte kryeministër i Sealand.

Megjithatë, Roy Bates konsideroi se dërgimi i një diplomati në Sealand do të thoshte se Gjermania e njihte Sealand-in si një vend aktual. E drejta ndërkombëtare thotë se strukturat artificiale si platformat detare nuk mund të konsiderohen si ishuj. Megjithatë, duke qenë se platforma është vendosur në ujërat ndërkombëtare, ajo nuk është në posedim të qeverisë britanike, prandaj, nga një këndvështrim legjitim, ne mund ta konsiderojmë këtë si një vend real, edhe nëse shumica e shteteve nuk e bëjnë këtë./CNA.al

Lajmet e fundit nga