LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vuante nga dridhja e muskujve/ E pabesueshme, por kjo është dieta që mbante Adolf Hitler

26 Shtator 2022, 16:15, Kuriozitete CNA

Vuante nga dridhja e muskujve/ E pabesueshme, por kjo është dieta

Adolf Hitleri është zuzari i fundit i historisë. Si udhëheqës i Partisë famëkeqe Naziste, ai ishte pjesë përbërëse e Rajhut të Tretë, Luftës së Dytë Botërore dhe Holokaustit. Kjo është njohuri e zakonshme për shumicën prej nesh, por ka shumë aspekte të jetës së Hitlerit që janë më pak të njohura.

Duke pasur parasysh sa shumë është shkruar për Hitlerin në shtatëdhjetë e pesë vitet e fundit, ka shumë informacione për detajet më të paqarta të jetës së tij, duke përfshirë dietën e tij. Ndonëse kjo mund të duket si një gjë e parëndësishme për t'u diskutuar, dieta e Führer-it – përveçse është interesante – ka shumë rëndësi.

Pothuajse një vegjetarian
Gjatë ngritjes së nazistëve në pushtet në fillim të viteve 1930, shëndeti i Hitlerit ishte larg nga ideali. Ai vuante nga djersitje nervore, dridhje të muskujve dhe ngërçe në stomak. Kjo e shtyu atë të ndryshonte dietën e tij.

Por ai gjithashtu zhvilloi një urrejtje aktive për mishin, duke thënë se ishte si "... të haje një kufomë!" Madje do të tallte edhe bashkëpartiakët e tij për konsumimin e mishit.

Si i tillë, Hitleri filloi të ndiqte një dietë të rreptë vegjetariane. Ushqimet e tij tipike përfshinin vezë, spageti, tërshërë, fruta të ziera, sallata, supa, pudingë me perime dhe patate të pjekura me gjizë.

Rezultati i tij i përgjithshëm ndaj pjatave me bazë mishi është domethënës, pasi përfaqëson një nga aspektet kryesore të personalitetit të tij: neverinë. Fyhreri ishte një njeri klinik që hoqi atë që e shihte si të padëshirueshme, dhe ky tipar i karakterit - siç e dimë të gjithë - shkoi përtej kërkesave të tij personale dietike.

Interesante, përjashtimi i vetëm në dietën e tij pa mish ishin petët e mëlçisë, e cila ishte pjata e tij e preferuar.

Dhëmbi i ëmbël i Hitlerit
Hitleri ishte gjithashtu i dhënë pas ushqimeve me sheqer dhe ëmbëlsirave. Ai i pëlqente ëmbëlsirat, ëmbëlsirat dhe - në një fazë - konsumonte dy kilogramë çokollatë çdo ditë. Ndonjëherë, ai madje braktiste një konferencë për të ngrënë pak çokollatë privatisht.

Pijet e tij ndoqën shembullin. Ai shpesh pinte çokollatë të nxehtë me krem ??pana, por pija e tij e preferuar ishte çaji, veçanërisht mente dhe kamomil. Kafeja nuk ishte pjesë e dietës së tij, pasi ndërhynte në aftësinë e tij për të fjetur.

Për më tepër, popullit gjerman iu tha se Hitleri nuk pinte alkool. Kjo ishte një gënjeshtër. Megjithëse konsumi i tij ishte mjaft i moderuar, Führeri pinte herë pas here birrë dhe verë.

Pavarësisht indulgjencave të Hitlerit, ai ishte gjithmonë i kujdesshëm që të mos e tepronte. Ai besonte se shtimi i tepërt në peshë do të prishte imazhin e tij publik dhe do të dëmtonte apelin e tij. Si çdo gjë tjetër në Gjermaninë naziste, dieta e Hitlerit ishte e politizuar.

Pasthënie
Hitleri ishte një njeri që kënaqej me neveri. Urrejtja e tij për mishin pasqyronte qëndrimin e tij ndaj atyre që i konsideronte inferiorë, si hebrenjtë, ciganët, pakicat etnike ose ata me aftësi të kufizuara.

Dhe ndërsa dashuria e tij për ushqimet me sheqer mund të duket të jetë një shembull i rrallë i normalitetit, ai ishte gjithmonë i kujdesshëm për të shmangur kënaqësinë e tepërt për hir të imazhit të tij politik.

Prandaj, dieta e Adolf Hitlerit ishte më domethënëse nga sa mund të mendonit./CNA.al Burimi: History Of Yeasterday

Lajmet e fundit nga