LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

5 fakte/ Peshkaqenët, miliona vjet më të vjetër se dinosaurët

23 Korrik 2023, 13:59, Kuriozitete CNA

5 fakte/ Peshkaqenët, miliona vjet më të vjetër se

Peshkaqenët kanë frikësuar njerëzit këtë verë në zona të ndryshme të globit, sidomos në rastet e sulmeve ndaj njerëzve. 

Megjithatë, njerëzit janë një kërcënim më i madh për peshkaqenët sesa peshkaqenët për njerëzit.

Ka më shumë se 500 lloje peshkaqenësh. 

Peshkaqenët kanë ekzistuar për qindra miliona vjet, dhe ndërsa vazhdojnë të evoluojnë, ata janë gjithashtu në rrezik të madh, kryesisht për shkak të mbipeshkimit, shkruan "CNN".

Popullsia e peshkaqenëve ranë me 71.1% midis 1970 dhe 2018, sipas një studimi të vitit 2021 të botuar në revistën "Nature".

Më poshtë do të gjeni 5 faket interesante rreth peshkaqenëve.

1.Peshkaqenët janë më të vjetër se pemët dhe dinosaurët

Dëshmia më e hershme e fosileve të peshkaqenëve daton deri në 450 milionë vjet, që do të thotë se këto krijesa kanë qenë rreth të paktën 90 milionë vjet para pemëve dhe 190 milionë vjet para dinosaurëve.

Peshkaqenët u kanë mbijetuar pesë zhdukjeve masive, njëra prej të cilave zhduki rreth 96% të të gjithë jetës detare.

2.Peshkaqenët mund të jetojnë për qindra vjet

Peshkaqenët kanë jetëgjatësi më të gjatë në krahasim me kafshët e tjera.

Peshkaqeni i Groenlandës është vertebrori më jetëgjatë i njohur në Tokë, sipas një studimi të vitit 2016 të botuar në revistën "Science".

3.Peshkaqenët mund të jenë të dobishëm për mjedisin tonë
 
Peshkaqenët tigër, një nga grabitqarët kryesorë të Australisë, mund të ndihmojnë ekosistemet t'u përgjigjen ngjarjeve ekstreme klimatike.

Studiuesit aktualisht po përpiqen të përcaktojnë nëse speciet e tjera të peshkaqenëve luajnë një rol në këtë fenomen.

4.Shtatzënitë e peshkaqenëve mund të zgjasin më shumë se 3 vjet
 
Modelet e riprodhimit në peshkaqenë ndryshojnë.

Mesatarisht, peshkaqenët lindin pas 11 ose 12 muajsh të shtatzënisë, por disa peshkaqenë, të tillë si peshkaqeni i gërvishtur dhe peshkaqeni i pjekur mund të jenë shtatzënë për më shumë se tri vjet.
 
5.Peshkaqenët nuk kanë organe për të prodhuar zë

Peshkaqenët janë kryesisht krijesa të heshtura, pasi nuk kanë organe për të prodhuar zë.

Në vend që të flasin, peshkaqenët komunikojnë përmes gjuhës së trupit, si zigzage, dridhje dhe lëvizje të nofullave./CNA.al/

Lajmet e fundit nga