LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të akuzuar për fshehje të pasurisë/ GJKKO kërkon hetim për ish-gjyqtarët e lartë

7 Korrik 2022, 14:48, Kronika CNA

Të akuzuar për fshehje të pasurisë/ GJKKO kërkon hetim

Gjykata e Posaçme ka kërkuar nga SPAK-u të zhvillojë hetime të mëtejshme në lidhje me dosjen e ish-gjyqatrëve të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë.

Për këtë çështje SPAK-u kishte kërkuar më parë pushimin, por GJKKO e ka rikthyer sërish për hetim.

Prokuroria e Posaçme kërkoi pak ditë më parë pushimin e çështjes për 7 ish-gjyqtarët: 

1.   Xhezair Zaganjori, ish-kreu i Gjykatës së Lartë;

2.   Tom Ndreca, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

3.   Gani Dizdari, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

4.   Edmond Islamaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

5.   Guxim Zenelaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

6.   Besnik Imeraj, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

7.   Aleksandër Muskaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë.

Kujtojmë këtu se ish-gjyqtarët e dorëhequr dhe shkarkuar nga vettingu u kallëzuan penalisht nga avokati Fran Dashi për evazion fiskal e fshehje pasurie./ CNA.al

Lajmet e fundit nga