LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e ndihmojmë edhe financiarisht

30 Qershor 2023, 19:03, Kronika CNA

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Një banesë u përfshi sot nga flakët në katin e katërt të një pallati, në bulevardin “Zogu i Parë”, në Shkodër.

Për djegien e banesës ka reaguar pak më parë Bashkia e Shkodrës, e cila bën me dije se flakët janë shuar, duke parandaluar edhe përhapjen në banesat tjera.

Kryefamiljari është dërguar në spital për ndihmë mjekësore, ndërsa dëmet materiale nga zjarri janë të shumta, pasi është djegur thuajse gjithçka.

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Bashkia e Shkodrës njofton se familjen e ka strehuar në Qendrën e Trajtimit të Studentëve dhe do t’i sigurojë ndihmën prej 20 mijë lekësh për person, si dhe 50% të vlerës së dëmit ndërtimor dhe orendi.

Njoftimi i plotë:

Ashtu sic jeni informuar edhe nga mediat, sot në bulevardin “Zogu i Parë”, një banesë në katin e katërt të një pallati ka marrë flakë. Me ndërhyrjen e forcave të zjarrfikëses është shuar zjarri e është neutralizuar përhapja e tij në mjedise të tjera në pallat. Fatmirësisht nuk ka patur të lënduar. Ndërkohë të gjitha dëmet janë në bazë materiale ku thuajse nuk ka shpëtuar asgjë.

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Me ndërhyrjen e menjëhershme të Bashkisë Shkodër, specialistët e drejtorive përkatëse kanë bërë vlerësimin social e psikologjik të familjarëve, si dhe strehimin e tyre në Qendrën e Trajtimit të Studentëve dhe sigurimin e pakove ushqimore të nevojshme, përmes qendrës YEA. Drejtoria e konvikteve pranë bashkisë siguroi paisjen e familjeve me enë kuzhine. Nga ana tjetër është bërë pastrimi dhe heqja e të gjithë materialeve të djegura nga banese ku familja me pesë anëtarë jetojne me qira.

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Pas paraqitjes së dokumentacionit nga familja do të vijohet me vlerësimin e dëmeve nga grupi i punës. Materiali i përgatitur do të paraqitet në mbledhjen e Këshillit bashkiak dhe do të përfitohet ndihmë e menjëhershme 20 000 lekë për frymë dhe 50% e vlerës së dëmit ndërtimor dhe orendi.

Ndërkohë që kryefamiljari po merr ndihmën e nevojshme në spital, stafi i bashkisë është në dispozicon për çdo nevojë të familjes së dëmtuar./ CNA.al

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Shkrumbimi i banesës në Shkodër/ Bashkia: Strehuam familjen, do e

Lajmet e fundit nga