LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kallëzimet e PS-së dhe Ministrisë së Drejtësisë për 21 janarin/ SPAK-u shpall moskompetencë

9 Shkurt 2023, 10:47, Kronika CNA

Kallëzimet e PS-së dhe Ministrisë së Drejtësisë

SPAK ka shpallur moskopetencë për hetimin në lidhje me dosjen e 21 Janarit.

Kallëzimet e bëra nga PS-ja dhe Ministria e Drejtësisë, SPAK ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës.

12 vjet nga vrasja e katër protestuesve në protestën e 11 Janarit 2011 përpara Kryeministrisë në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, qeveria dorëzoi dy kallëzime në Prokurorinë e Posaçme për ish-Kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrin e Brendshëm Lulzim Basha, ish-kreun e Gardës Ndrea Prendi dhe ish-zyrtarë të tjerë.

Një nga kallëzimimet mban emrin e ministrit të Drejtësisë Ulsi Manja dhe tjetri në emër të Partisë Socialiste.

Ndërkohë më herët, Prokuroria e Tiranës njoftoi se në kuadër të hetimeve të hapura që në vitin 2021 për të zbuluar vrasësit e Aleks Nikës dhe Hekuran Dedës, ka urdhëruar njërin prej prokurorëve të ngarkuar me hetimin “që të kryejë edhe verifikimin e fakteve të publikuara në media, duke iu referuar këtu një audio-regjistrimi të publikuar nga gazetari Artan Hoxha./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga