LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetarja, Rudina Dervishi humb betejën me kancerin e gjirit/ Ndërron jetë në moshën  53-vjeçare

16 Shtator 2023, 17:39, Kronika CNA

Gazetarja, Rudina Dervishi humb betejën me kancerin e gjirit/ Ndërron

Rudina Dervishi, gazetarja dhe drejtuesja e njohur prej shumë vitesh e emisionit televiziv "Ditari" të Zërit të Amerikës, u nda nga jeta të martën, më 12 shtator, në moshën 53-vjeçare.

Dervishi ka qenë në një  betejë dy vjeçare me kancerin e gjirit.

Për më shumë se 25 vjet, Rudina dha një kontribut të çmuar me profesionalizmin e saj si një gazetare e apasionuar, duke mbuluar tema të shumëllojshme nga ekonomia, politika, të drejtat e njeriut dhe të gruas, e deri tek arti.

Ikja e saj e parakohshme, është një humbje e madhe për familjen dhe për kolegët e saj të Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës dhe për të gjithë median, për profesionalizmin e saj.

Ajo la pas bashkëshortin, tre djemtë dhe nënën.

CNA shpreh ngushëllime për ndarjen nga jetë të Rudina Dervishit./ CNA

Lajmet e fundit nga