LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arti në zi!/ Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori i njohur, Lutfi Hoxha

10 Shtator 2023, 14:09, Kulturë CNA

Arti në zi!/ Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori i

Aktori i njohur Lutfi Hoxha është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Lajmi i hidhur është bërë me dije nga faqja zyrtare e Teatrit "Aleksandër Moisiu", Durrës, në rrjete sociale, ku do të jetë dhe vendi ku do të mbahen homazhet për aktorin e njohur.

“Qofsh i dritës engjëll i mirë e i bardhë.

Me hidhërim të thellë njoftojmë ndarjen nga gjiri ynë artistik i xhevahirit të fundit të plejadës së Artë të Teatrit "Aleksandër Moisiu".

Lutfi Hoxha e jetoi këtë jetë në skenë, aty ku dha gjithçka.

Homazhet për Mjeshtrin Hoxha do të mbahen nesër në Teatrin "A.Moisiu"”, thuhet në njoftimin në faqen zyrtare.

Arti në zi!/ Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori i

Aktori Lutfi Hoxha ka luajtur mbi 100 role në teatër dhe afro 17 në kinematografi. Në janar 1953 u bë një nga themeluesit e teatrit "Aleksandër Moisiu", në Durrës, ku ai luajti deri në fund të karrierës së tij artistike.

Disa prej filmave në të cilat ka interpretuar janë “Rrugicat që kërkonin diell”, “Detyrë e posaçme”, “Thirrja”, ”Shoku ynë Tili”, “Pylli i lirisë”, “Tinguj lufte”, “Nata e parë e lirisë”, “Ne dhe Lenini” etj.

Dalja në pension nuk i solli apati profesionale, përkundrazi. Vijoi t’u përgjigjej ftesave të regjisorëve.

Luajti në “Qytet pa dashuri” të Bashkim Hoxhës, “Trokitje në dyert e dhimbjes” nga Serafin Fanku, monologun e Edipit në “Edipi Mbret”, “Nuk paguajmë, nuk paguajmë” të nobelistit Dario Fo, në komendinë “Dy vëllezër e gjysmë”, si dhe në Teatrin Kombëtar “Korbi i bardhë”./ CNA

Lajmet e fundit nga