LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelenski bën thirrje për anëtarësim të shpejtë në NATO

17 Prill 2023, 07:36, Kosova & Bota CNA

Zelenski bën thirrje për anëtarësim të shpejtë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, bën thirrje për anëtarësim të shpejtë të Ukrainës në NATO.

Përpara zhvillimit të samitit të NATO-s që do të mbahet në korrik në Lituani, Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, tha se Ukraina ka nevojë për garanci efektive për sigurinë.

Në fjalimin e tij lideri ukrainas ritheksoi gjithashtu dëshirën e Kievit për t'iu bashkuar aleancës ushtarake të NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur.

"Garanci efektive për sigurinë e Ukrainës (...) janë të nevojshme edhe para se të bashkohemi me aleancën e NATO-s”, tha Zelenski pa dhënë detaje të mëtejshme.

Zelenski dëshiron pranim të përshpejtuar në NATO

Ukraina ka kërkuar prej vitesh t'i bashkohet aleancës ushtarake të NATO-s, por në shkurt, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Ukraina do të bëhet anëtare e aleancës së NATO-s, duke shtuar në të njëjtën kohë, se kjo do të ndodhë në një perspektivë afatgjatë.

Një nga parakushtet për anëtarësimin në NATO është që vendi kandidat të mos jetë i përfshirë në konflikte ndërkombëtare dhe të mos ketë mosmarrëveshje kufitare.

Ky kusht përbën një sfidë për Ukrainën, sepse ajo vazhdon të përballet me agresionin rus./ DW

Lajmet e fundit nga