LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritet numri i viktimave në Ukrainë/ Putin thirrje grave ruse: Lindni shtatë ose tetë fëmijë

30 Nëntor 2023, 22:20, Kosova & Bota CNA

Rritet numri i viktimave në Ukrainë/ Putin thirrje grave ruse: Lindni

Vladimir Putin u ka bërë thirrje grave ruse që të kenë tetë ose më shumë fëmijë, pasi numri i viktimave në Ukrainë vazhdon të rritet.

Në një fjalim të martën, ai tha se rritja e popullsisë së Rusisë dhe bërja e familjeve të mëdha "normë" ishte "qëllimi ynë për dekadat e ardhshme", raporton Sky News teksa citon The Independent.

"Shumë nga popujt tanë ruajnë traditën e familjes, ku rriten katër, pesë ose më shumë fëmijë," tha ai. 

"Kujtoni që në familjet ruse gjyshet dhe stërgjyshet tona kishin shtatë dhe tetë fëmijë. Le t'i ruajmë dhe ringjallim këto tradita.", tha Putin.

Rusia nuk publikon në mënyrë rutinore numrat për të vdekurit e saj të luftës në Ukrainë, por Kievi pretendon se ka vrarë më shumë se 328,000 personel që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë./ CNA

Lajmet e fundit nga