LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata ruse shpall “ekstremiste” lëvizjen LGBT

30 Nëntor 2023, 17:19, Kosova & Bota CNA

Gjykata ruse shpall “ekstremiste” lëvizjen LGBT

Gjykata Supreme e Rusisë  ka shpallur “ekstremiste” lëvizjen LGBT.

Seanca gjyqësore u zhvillua me dyer të mbyllura.

Gjykata bëri me dije se ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë për ta quajtur ekstremiste “lëvizjen ndërkombëtare LGBT”, duke ia ndaluar aktivitetet në Rusi.

Një vendim i tillë nuk është pritur mirë nga aktivistët për të drejtat e njeriut.

Marie Struthers, drejtoreshë për Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore në Amnesty International e konsideroi vendimin sit ë turpshëm.

“Ky vendi i turpshëm dhe absurd përfaqëson një front të ri në fushatën e autoriteteve ruse kundër komunitetit LGBTI. Vendimi rrezikon të ketë për pasojë ndalimin e të gjitha organizatave LGBTI, me shkelje shumë më të mëdha të lirisë së shprehjes dhe grumbullimit të lirë dhe paqësor, si dhe të të drejtës për të mos qenë i diskriminuar. Do të ketë ndikim ndaj shumë njerëzve.”, tha Marie Struthers, drejtoreshë për Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore në Amnesty International./ CNA

Lajmet e fundit nga