LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin zotohet ta bëjë Rusinë "të vetëmjaftueshme" nga perëndimi

17 Dhjetor 2023, 15:17, Kosova & Bota CNA
Putin zotohet ta bëjë Rusinë "të
Presidenti rus Vladimir Putin më 14 dhjetor. Fotografia: "Reuters"

Presidenti rus Vladimir Putin u zotua të bëjë Rusinë një fuqi "sovrane, të vetëmjaftueshme" përballë perëndimit, të dielën fjalimin e fushatës përpara se të kandidojë sërish për president në zgjedhjet e marsit.

"Ne duhet të kujtojmë dhe të mos harrojmë kurrë dhe t'u themi fëmijëve tanë: Rusia ose do të jetë një shtet sovran, i vetëmjaftueshëm, ose nuk do të jetë fare atje," tha Putin, sipas AFP, gjatë një kongresi të partisë në pushtet Rusia e Bashkuar. 

“Rusia nuk mundet të heqë dorë nga sovraniteti i saj dhe të bëhet sateliti i dikujt”, tha ai.

Putin ka qenë në pushtet, si kryeministër apo president, për dy dekada dhe kandidon sërish për president në mars. Fitorja e tij konsiderohet formalitet./ CNA

Lajmet e fundit nga