LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Prokurori në Hagë, akuza të forta ndaj ish-krerëve të UÇK-së

3 Prill 2023, 10:50, Kosova & Bota CNA
Prokurori në Hagë, akuza të forta ndaj ish-krerëve të
Foto ilustruese

Seanca gjyqësore në Hagë ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Thaçi, Veseli, Selimi dhe Krasniqi vijon. Katë të akuzuarit janë vetëdeklaruar të pafajshëm para trupës gjykuese.

Prokurori Alex Whiting është shprehur se provat tregojnë që ish-krerët e UÇK-së kanë pasur pushtet gjatë kohës së luftës.

“Askush s’qëndron mbi ligjin edhe në kohë lufte. Provat tregojnë se të akuzuarit kishin pushtet në luftë. Të vendoset drejtësia, viktimat kanë nevojë të dëgjohen. Kjo çështje nuk akuzon të gjithë anëtarët e UÇK-së, vetëm Krasniqin, Veselin, Selimin dhe Thaçin, të cilët kanë kanë kryer krime lufte. Do të mbajë përgjegjësi para ligjit për krimet që kanë kryer në gjatë luftës”, ka thënë Whiting.

Ndërkohë që para gjykatës shqiptarët po protestojnë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga