LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush është Mohammad Mustafa/ Mund të jetë kryeministri i ardhshëm palestinez

29 Shkurt 2024, 16:17, Kosova & Bota CNA
Kush është Mohammad Mustafa/ Mund të jetë kryeministri i
Mohammad Mustafa

Mohammad Mustafa, i cili pritet të bëhet kryeministër i Autoritetit Palestinez, është një nga figurat kryesore të biznesit palestinez, raporton Reuters. 

Një ekonomist i arsimuar në SHBA, ai dikur drejtoi kompaninë palestineze të telekomunikacionit Paltel dhe së fundmi Fondin e Investimeve Publike të Palestinës (PIF), me afro 1 miliard dollarë në asete për financimin e projekteve në të gjithë territoret palestineze.

Ai u emërua një dekadë më parë për të ndihmuar në udhëheqjen e përpjekjeve të rindërtimit në Gaza pas një lufte të mëparshme midis Izraelit dhe grupit militant islamik Hamas.

Udhëheqësit palestinezë mund të shpresojnë se ai mund të shfaqet tani si një figurë unifikuese nëse i kërkohet të rindërtojë enklavën pas gati pesë muajsh bombardime izraelite që nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Kryeministri Mohammed Shtayyeh, një anëtar i fraksionit Fatah të Abbasit, dha dorëheqjen këtë javë për të hapur rrugën për një kabinet uniteti. 

Megjithëse i afërt me Abbasin, Mustafa nuk është anëtar i Fatahut, duke e bërë atë më pak kontestues./CNA 

 

 

Lajmet e fundit nga