LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur një ishull i tërë duhet të jetë i qetë/ Bali feston "Ditën e heshtjes"

22 Mars 2023, 14:08, Kosova & Bota CNA

Kur një ishull i tërë duhet të jetë i qetë/ Bali
Nga ora 6 e mëngjesit të datës 22 mars dhe për 24 orë të gjitha dyqanet dhe shërbimet janë të mbyllura. Nga aeroporti, te supermarketet, lokalet, madje edhe ATM. 

Brirët në rrugë, muzika në dyqane, zhurma nga kantieret e ndërtimit u ndalën sot në Bali, ndërsa ishulli feston Ditën e heshtjes, e cila ndodh çdo vit në të njëjtën datë.

Në thelb është festimi i Vitit të Ri balinez, i njohur si Nyepi, gjatë të cilit tradita u bën thirrje banorëve, si dhe turistëve, të qëndrojnë brenda për një ditë paqësorë, vetëreflektues. 

Gjithashtu, banorët dhe vizitorët e ishullit çdo vit në të njëjtën ditë nuk mund të argëtohen, të mos punojnë, të mos dalin dhe të përpiqen të shmangin qoftë edhe dritën artificiale. 

Pecalang, një grup sigurie balinez, patrullojnë rrugët për të siguruar që të gjithë - përfshirë turistët - ta respektojnë këtë ditë./Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga