LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjiganti i teknologjisë tërheq 1 milion makina nga tregu/ Kjo është arsyeja

22 Shtator 2022, 20:07, Kosova & Bota CNA

Gjiganti i teknologjisë tërheq 1 milion makina nga tregu/ Kjo

Tesla po tërheq gati 1.1 milion automjete në SHBA, sepse xhamat mund të mbyllen shumë shpejt dhe mund t’ju zënë gishtat njerëzve. Sistemi automatik mund të mos zbulojë pengesa, që do të thotë se ndërsa mbyllen, mund të kapin gishtat.

Tesla thotë në dokumentet e postuara të enjten nga rregullatorët e sigurisë amerikane, se sistemi automatik i kthimit të dritareve mund të mos reagojë siç duhet pasi ka një pengesë.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada thotë se kjo është një shkelje e standardeve federale të sigurisë për dritaret elektrike. Ndërkohë tesla deklaron se një përditësim i softuerit në internet do ta rregullojë problemin.

Tërheqja mbulon disa sedanë Model 3 2017-2022 dhe disa SUV Model Y të 2020 dhe 2021. Përfshihen gjithashtu disa sedanë Model S dhe SUV Model X nga 2021 dhe 2022.

Tesla e zbuloi problemin gjatë testimit të prodhimit në gusht. Pronarët do të njoftohen me letër duke filluar nga 15 Nëntori. Kompania thotë në dokumente se automjetet në prodhim morën përditësimin duke filluar nga 13 shtatori.

Tesla nuk ishte në dijeni të ndonjë pretendimi garancie ose dëmtimi për shkak të problemit që nga 16 shtatori, sipas dokumenteve./CNA.al Burimi: The Guardian

Lajmet e fundit nga