LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermani, 60% rritje në numrin e kërkesave për azil

9 Dhjetor 2023, 12:13, Kosova & Bota CNA

Gjermani, 60% rritje në numrin e kërkesave për azil

Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët (BAMF) miratoi 35,316 kërkesa fillestare për azil muajin e kaluar; shifra kumulative për vitin arriti në 304,581 kërkesa fillestare për azil.

Sipas të njëjtit burim, Zyra Federale përfundoi 242,185 procedura për azil gjatë vitit, raporton SchengenVisaInfo.com.

Nga janari deri në nëntor 2023, numri i përgjithshëm i azilkërkuesve në Gjermani arriti në 325,801 individë, duke përfshirë 304,581 aplikime fillestare dhe 21,220 aplikime të mëvonshme.

Kjo shifër pasqyron një rritje prej 60.3 për qind krahasuar me periudhën korresponduese të një viti më parë, kur kishte 189,998 aplikime fillestare. 

Rritja e numrit të azilkërkuesve turq në Gjermani ka qenë e jashtëzakonshme , duke dëshmuar një rritje mahnitëse prej 200 për qind të kërkesave në krahasim me vitin 2022. Kjo i vendos ata si grupin e dytë më të madh që kërkon azil në Gjermani, pas sirianëve./CNA

Lajmet e fundit nga