LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarr në një spital në Itali/ 3 persona humbin jetën, evakuohen 200 pacientë

9 Dhjetor 2023, 12:09, Kosova & Bota CNA
Zjarr në një spital në Itali/ 3 persona humbin jetën,
Foto nga vendi i ngjarjes

Një zjarr ka shpërthyer mbrëmjen e së premtes në spitalin “San Giovanni Evangelista” në Tivoli, afër Romës.

Si pasojë 3 persona kanë humbur jetën ndërsa 200 të tjera janë evakuar. Viktimat janë një burrë dhe dy gra, të cilët humbën jetën nga intoksikimi.

Një person i katërt i përfshirë fillimisht në listën e vdekjeve pas zjarrit, në fakt vdiq nga një atak në zemër. 

Të vdekurit janë: Pierina Di Giacomo dhe Romeo Sanna, të dy 86 vjeç, Giuseppina Virginia Facca, 84 dhe Emilio Timperi, 76. Prokurori po kryen inspektimin në spital.

Zjarri mund të ketë nisur nga departamenti i posaçëm i mbetjeve, në katin e nëndheshëm të institucionit të kujdesit shëndetësor në provincën e Romës, ose nga një strukturë në pjesën e pasme.

Flakët tani janë shuar, por gjatë natës spitali i pushtuar nga tymi është evakuuar: rreth 200 pacientë janë transferuar rreth orës 03:00 mbrëmë. Mes tyre janë të paktën 7 fëmijë dhe një grua shtatzënë./ CNA

Lajmet e fundit nga