LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan viziton Gjermaninë mes përçarjeve për Izraelin

16 Nëntor 2023, 19:39, Kosova & Bota CNA

Erdogan viziton Gjermaninë mes përçarjeve për Izraelin

Marrëdhëniet turko-gjermane kanë arritur një pikë të ulët. Lufta në Lindjen e Mesme është shkaku kryesor, duke pasur parasysh pikëpamjet e ndryshme të vendeve për konfliktin e vazhdueshëm midis Izraelit dhe Hamasit . Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka përdorur retorikë të ashpër duke kritikuar Izraelin dhe duke mbrojtur Hamasin, të cilin aleatët perëndimorë të Turqisë si Gjermania e konsiderojnë një organizatë terroriste.
Për 75 vjet, Izraeli është përpjekur të "krijojë një shtet në tokë që iu vodh popullit palestinez", tha Erdogan së fundmi në Ankara. Legjitimiteti i Izraelit po vihet në pikëpyetje nga "fashizmi i tij", shtoi ai.

Në një konferencë shtypi në Berlin të martën, kancelari gjerman Olaf Scholz i quajti komentet e Erdoganit "absurde", duke theksuar se Izraeli është një demokraci.

Josef Schuster, kreu i Këshillit Qendror të Hebrenjve në Gjermani, përfaqësuesi zyrtar, por aspak i vetëm i hebrenjve të Gjermanisë, sulmoi gjithashtu Erdoganin. Ai e akuzoi atë se “me propagandën e tij ka nxitur protestat në rrugët gjermane dhe terrorin psikologjik kundër hebrenjve në Gjermani”.

Erdogan do të mbërrijë në Berlin të premten pasdite, sipas agjendës së publikuar. Ai do të pritet fillimisht nga presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe më pas do të darkojë me Scholz në kancelarinë.

Vëzhguesit kanë thënë se qeveria gjermane shpreson të kufizojë ekspozimin publik të Erdoganit. Në një vizitë tre-ditore në vitin 2018 , ai mbajti mitingje, sulmoi aktivistët kurdë dhe tërhoqi protesta në rrugë që kritikuan  të dhënat e Turqisë për të drejtat e njeriut. Më e famshmja, ai mbajti një tubim në vitin 2010 ku morën pjesë 15,000 njerëz në qytetin perëndimor të Këlnit, i cili është shtëpia e një komuniteti të madh turk.

Në atë kohë, ai i tha turmës se emigrantët turq duhet të integrohen dhe të mësojnë gjermanisht, por se " askush nuk mund të presë që ju të asimiloheni ".

Fillimisht, Erdogan ishte planifikuar të ndiqte ndeshjen ndërkombëtare të futbollit për meshkuj midis Gjermanisë dhe Turqisë në stadiumin Olimpik në Berlin të shtunën. Por kjo ngjarje është anuluar.

Njerëzit në Berlin mund të presin siguri të shtuar në qytet gjatë vizitës së Erdoganit, veçanërisht rreth zonës së qeverisë. Masat ka të ngjarë të shtrihen deri të shtunën, pasi mijëra kurdë synojnë të protestojnë kundër politikave të Erdoganit dhe të shprehin mbështetje për Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit , e cila është e ndaluar në Gjermani për dekada./ CNA

Lajmet e fundit nga