LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analisti nga Kosova: SHBA ka goditur më shumë Serbinë sesa Kosovën

21 Korrik 2023, 20:48, Kosova & Bota CNA

Analisti nga Kosova: SHBA ka goditur më shumë Serbinë sesa

Analisti nga Kosova Dritëro Arifi, ka theksuar se është e domosdoshme të caktohet data e zgjedhjeve në veri të Kosovës.

Gjatë një interviste televizive në "Euronews Albania", Arifi deklaroi se SHBA është treguar më e ashpër me Serbinë se sa me Kosovën duke përmendur shpalljen non grata të shefit të inteligjencës Serbe, Aleksandër Vulin.

“Duhet të caktohet data e zgjedhjeve dhe atëherë do të ketë një koordinim të të dyja palëve, palës serbe dhe palës kosovare. Serbia është sanksionuar por ne nuk po duam ta shohim. SHBA ka goditur më shumë Serbinë sesa Kosovën. Sanksionet ndaj Vulin nuk goditën vetëm personin por dhe institucucioni më i rëndësishëm që ka një shtet. Kosova duhet t’i përfundojë punët. Ne duhet të veprojmë shpejtë dhe t’i zgjidhim punët. Nëse pala serbe nuk merr pjesë në zgjedhje atëherë presioni shkon te pala serbe e jo te pala kosovare”- tha Arifi./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga